Dzieci w większości krajów nie wyobrażają sobie urodzin bez tortu, świeczek, prezentów czy balonów. Są jednak miejsca gdzie z przyjęciem urodzinowym związane są zupełnie inne tradycje. Tak jest na przykład w krajach latynoamerykańskich. Tam żadne przyjęcie nie może obejść się bez piniaty.
Walentynki są znanym na całym świecie świętem zakochanych. Choć jego geneza w wielu religiach świata uznawana jest za nieprawomocną, to jednak nie da się ukryć, że wiele osób przywiązuje do tego dnia wielką wagę – i to w najróżniejszych krajach. W tym szczególnym dniu wszyscy posiadający (lub chcący posiadać drugą połówkę) zobowiązani są do wyznawania swoich uczuć w najróżniejszej formie, przy czym preferowane są te najbardziej romantyczne i ekspresyjne.
Już niedługo wyczekiwany przez wszystkich moment, czyli Wigilia. Wtedy to całe rodziny zasiadają razem przy stole, by w blasku choinki i przy dźwiękach najpiękniejszych kolęd cieszyć się z narodzenia Pana Jezusa. Stół jest w tym czasie najważniejszym miejscem w każdym domu, dlatego warto już dziś pomyśleć o jego odpowiedniej dekoracji.
Halloween - skąd się wzięło to święto?
Święto Halloween z roku na rok zyskuje w naszym kraju coraz większą popularność. W dniu tym w wielu miejscach organizowane są liczne imprezy i przyjęcia, a na ulicach można spotkać poprzebierane dzieci. Większość osób na pytanie, skąd pochodzi Halloween, odpowie, że ze Stanów Zjednoczonych. Czy tak jest naprawdę? Skąd się wzięło Halloween?
Skąd wzięło się Halloween? Czy na pewno z Ameryki?
Święto to co prawda przybyło do nas z Ameryki, ale wcale nie pochodzi stamtąd. Zwyczaj ten wywodzi się z kultury Celtów, którzy w dawnych wiekach zamieszkiwali tereny dzisiejszej Wielkiej Brytanii oraz północnej Francji. Dla ludów tych dzień 31 października był ostatnich dniem ich roku kalendarzowego, dniem kiedy ostatecznie kończyło się lato, a zaczynała zima. Dzień ten nosił w tradycji Celtów nazwę Samhain. Ludzie powszechnie wierzyli, że 31 października zacierała się granica między światami żywych i zmarłych. W tym dniu duchy przodków wracały na ziemię i szukały swoich domostw lub innych miejsc, w których mogłyby znaleźć ciepłe schronienie.
Jak powstały symbole Halloween?
Na dodatek uważano, że w noc tę odbywa się również największy w ciągu roku szabat czarownic, które zlatują z całego świata na miotłach oraz w towarzystwie czarnych kotów. Ludzie zapraszali do domów i czcili dobre duchy, natomiast te złe chcieli odstraszyć i przepędzić. Dlatego właśnie ubierano się na czarno, zakładano straszne maski, hałasowano i gaszono w domach światła. Wszystko po to, by odpędzić złe duchy i wysłać je z powrotem do miejsca, z którego przybyły. 31 października palono również na wzgórzach wielkie ogniska. Miały one odpędzić złe moce oraz dodać podczas nadchodzącej zimy sił słońcu, by mogło wygrać w walce z ciemnością.
Halloween w Stanach Zjednoczonych i na całym świecie
Zwyczaje te były kontynuowane przez wieki, aż w XIX wieku wraz z irlandzkimi emigrantami trafiły do Stanów Zjednoczonych, gdzie szybko zyskały dużą popularność. Tamtejsi mieszkańcy zmienili nazwę z "All Hallows' Eve", która oznaczała Wigilię Wszystkich Świętych, na Halloween i tak pozostało do dnia dzisiejszego. Halloween w następnych latach zaczynało być obchodzone w wielu innych krajach świata. Obecnie najhuczniej świętowane jest ono w Stanach Zjednoczonych, Anglii, Szkocji, Irlandii, Walii oraz w pozostałych krajach anglosaskich. Po Polski Halloween trafiło na początku lat 90 ? tych.
Symbole halloweenowe i dekoracje na Halloween
Dzisiaj w Stanach Zjednoczonych i na całym świecie popularne są symbole Halloween, takie jak dynie, kościotrupy, nietoperze, wiedźmy, duszki, czaszki, pajęczyny oraz pająki. W Party Kiosk znajdziesz całe mnóstwo produktów z kategorii Dekoracje i balony w klimacie Halloween – halloweenowe dekoracje imprezowe, balony z motywem dyni, pomarańczowe i czarne akcesoria halloweenowe, a także talerzyki, kubki oraz serwetki i sztućce na Halloween. Najbardziej oryginalne ozdoby na imprezę Halloween znajdziesz w sklepie internetowym Party Kiosk!